facebook tracking

Unik praktikplats | Rekrytering & bemanning | HT 2020 | VT 2021

På Allakando arbetar vi med mer än att förbättra unga människors studieresultat – vi hjälper personer att nå sina livsmål. Vi förändrar liv varje dag, i hela Sverige. Vår ambition är hög och vi arbetar i ett högt tempo för att ge våra elever bästa möjliga hjälp.

Tillsammans hjälper vi idag 26 000 elever årligen genom att kombinera klassisk läxhjälp i hemmet med digitala utbildningsverktyg.

Unik praktik i branschens snabbast växande bolag 

Just nu söker vi minst en praktikant som vill lära sig mer om rekrytering och bemanning. Vårt mål är att din praktik ska bli en unik språngbräda för dig i din karriär, samtidigt som du hjälper oss att fortsätta växa - och hjälpa ännu fler familjer!

 • Under din praktik är du en del av vårt ordinarie rekryteringsteam med en stark kultur som genomsyras av energi, hög ambition och mycket hjärta. Tillsammans ansvarar ni för rekryteringsprocessen vilket innefattar bland annat intervjuhållning, anställning och utbildning av nya lärare. Målsättningen är att – utifrån elevernas unika behov – rekrytera, utbilda och matcha våra lärare på bästa möjliga sätt.
 • Din primära arbetsuppgift är att rekrytera riktigt duktiga privatlärare till Allakando genom att ansvara för att hålla våra intervjuer på huvudkontoret i Lund. Du har därmed en nyckelroll inom rekryteringen och dina främsta arbetsverktyg är våra digitala rekryteringsprogram samt mejl och telefon.
 • Du kommer att lära dig allt som tillhör rollen som rekryterare: intervjuteknik, kravprofil, scoring, anteckningar, invändningshantering och mycket mer. Du kommer även att lära dig förstå och bemöta olika människor, vara social i yrkesmässiga sammanhang och knyta kontakter.
 • Till skillnad från i princip all andra praktiktjänster inom rekrytering kommer du inte att arbeta som rekryteringsassistent! Här arbetar du helt självständigt med att hålla i intervjuer, fatta anställningsbeslut och matchning av uppdrag. Du kommer inte behöva ringa ett enda referenssamtal.

Möjligheterna till förlängning efter din praktik är även goda. Både i form av extrajobb vid sidan av studier och på heltid efter examen. Med de erfarenheter du får kommer du att ha stor potential för att fortsätta växa med oss.

Rollen passar dig som

✓ Vill lära dig mycket om rekrytering och bemanning - samtidigt som du får kavla upp ärmarna och få mycket gjort

✓ Är resultatorienterad – du tycker om att arbeta mot gemensamma mål och fira med oss när vi klarar dem

✓ Är ambitiös och effektiv

✓ Har god social förmåga och trivs med att kommunicera via telefon, mejl och sms

✓ Är en glädjespridare som lyfter dina kollegor

✓ Delar vår Allakando-filosofi, som handlar om att alla kan lära sig vad som helst

✓ Studerar och gör praktiken inom ramen för din utbildning (t ex LIA)


Vårt fokus är att hitta rätt person: Du behöver inte ha arbetat med rekrytering tidigare eller studera någon specifik utbildning.

 

Mer om praktiken/internshipet

 • Deadline ansökan: Vi rekryterar löpande under hela året
 • Start: Helt flexibelt
 • Längd: Minst 10 veckor, gärna längre
 • Omfattning: Heltid, ca kl 9-17:30
 • Praktiken är inte betald
 • Praktiken måste göras inom ramen för din utbildning (t ex LIA)
 • Placering: Andra våningen i Lunds fina stationshus - 11 min från Malmö C och 27 min från Helsingborg C

Vad säger andra om vårt internship?


Ida Renfjord Copy.png
Ida Renfjord, Handelshögskolan i Stockholm
"Internshipet på Allakando är något av det mest värdefulla jag gjort. Det gav mig verktyg och tankesätt som hjälpt mig både i fortsatta studier och jobb, men också i livet som stort. Du kan förvänta dig att bli intellektuellt utmanad med mycket eget ansvar, men också utrymme till att hitta egna lösningar på utmaningar och sätt att förbättra processer. Jag kan varmt rekommendera Internshipet till dig som vill ha superhärliga kollegor, men också till dig som är villig att investera både tid och tankekraft för att boosta din personliga utveckling."

Marcus Pålsson.png
Marcus Pålsson, Stanford University 
"Allakandos internship är en otrolig möjlighet att utvecklas i raketfart inom en mängd olika områden. Inom allt ifrån det konkreta, som säljteknik eller produktutveckling, till det mer generella, som teamwork och planeringsförmåga, kommer du på Allakando hela tiden ges tillfälle och stöd att utmana dig själv och växa både som medarbetare men också som individ och människa på ett sätt som få andra arbetsplatser kan matcha. Jag är oerhört glad att jag valde att spendera mitt sabbatsår från mina studier på Stanford på Allakandos internship. Det jag lärde mig på Allakando i form av intiativtagande, relationsbyggande, och mindset är något jag bär med mig resten av livet, och jag har redan sett hur det gjort en enorm skillnad för mig i mina fortsatta studier och arbetslivserfarenheter."

Hanna Westerdahl Copy.png
Hanna Westerdahl, Copenhagen Business School
"Allakandos internship är något jag alltid kommer att bära med mig. Efter gymnasiet visste jag inte riktigt vad jag ville, det jag visste var att jag inte var redo att läsa vidare riktigt än. Jag tog mig an möjligheten att börja på Allakandos-internship och startade min resa inom organisationen. Idag läser jag på CBS och vet i vilken riktning jag vill framåt. Det jag tar med mig från Allakando är mycket, allt ifrån en stor doer-mentalitet, inblick i hur en organisation fungerar - vilket jag har nytta av under min utbildning, till struktur och arbetslivserfarenhet, men inte minst och kanske viktigast - en brett kontaktnät och vänner för livet."

 

Rasmus Ericson.png

Rasmus Ericsson, Handelshögskolan i Stockholm
"Det är svårt att tidigt få chansen, att både få testa sina kunskaper och förmågor men även från dag ett se ett stort framgångsrikt företag från insidan. Det är få som får denna möjligheten och jag är så otroligt tacksam och glad för att jag fick den och också vågade ta den. För den kunskapsmässiga, sociala och karriärmässiga utvecklingen Allakandos internship och Allakando familjen gav mig tror jag inte man kan få någon annanstans och något jag alltid kommer ha med mig. De fick en verkligen att utvecklas på riktigt och det är få som kan det"


Vill du ta ett ordentligt kliv i karriären och samtidigt få en kul & givande praktik där du gör skillnad? Ansök nu!

 

Känner du några som skulle passa ännu bättre? Berätta det för dem.

Huvudkontoret

Bangatan 1 (Lunds centralstation)
22221 Lund Vägbeskrivning [email protected] 0774218800 Se sida

Varför jobba med oss?

Ja, det är sant. Vi är inte världens största företag — inte än, i alla fall. Vi vill dock dit och du har möjlighet att hänga på. I ett snabbväxande bolag finns det gott om möjligheter till avancemang, ansvarspositioner och att skapa något stort. När du jobbar hos oss, får du:

 • Utvecklas på riktigt (inget struntprat)

  Vi arbetar dagligen med att utveckla våra elever — självklart tillämpar vi även dessa kunskaper på oss själva. Detta är inget struntprat, utan ett seriöst fokus på utveckling och din karriär framåt.

 • Förändra liv (utan att vara cheesy)

  Du hade kunnat sälja cigaretter eller bidra till miljöförstörande produktion. Här är det värsta som kan hända att elever pluggar mer och får bättre framtidsutsikter — det är enkelt att leva med. Allakandos läxhjälp ger livsförändrande resultat.

 • Bygga något stort (och ta creds för det)

  Vi växer snabbt – snabbast i branschen. Vi är inte pyttesmå, men fortfarande på väg uppåt. Med andra ord har du stora möjligheter att snabbt få ansvar, kunna berätta om att du är med och bygger organisationen och stå i fören när skutan seglar till fler länder i världen.

Vår arbetsplats — mer än en plats för arbete.

Om du kommer till oss en fredag, hittar du oss med en fredagdrink i handen på vårt ljusa & rymliga kontor, byggt 1859. Stöter du på oss en tisdag, kan vi vara på väg till den gemensamma träningen. Minst en gång om året hittar du oss inte alls. Då är vi på en av våra många resor — tidigare till exempelvis Paris, Barcelona och Tel Aviv.

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor