facebook tracking
Extrajobba som Recruiter

Extrajobba som Recruiter

Vi arbetar inte bara med att förbättra unga människors studieresultat – vi hjälper personer att nå sina livsmål. Vi förändrar liv varje dag, i hela Sverige. Vår ambition är hög och vi arbetar i ett högt tempo för att ge våra elever bästa möjliga hjälp. Är du redo för en betydelsefull, utvecklande och rolig utmaning? Då ska du söka dig till oss på Allakando.

 

Utmanande roll i branschens snabbast växande bolag

 • I rollen som Recruiter är du en del av ett drivande team med en stark kultur som genomsyras av energi, hög ambition och mycket hjärta. Tillsammans ansvarar ni för rekryteringsprocessen vilket innefattar bland annat intervjuhållning, anställning och utbildning av nya lärare. Målsättningen är att – utifrån elevernas unika behov – rekrytera, utbilda och matcha våra lärare på bästa möjliga sätt.
 • Din primära arbetsuppgift som Recruiter är att rekrytera riktigt duktiga privatlärare till Allakando genom att ansvara för att hålla våra intervjuer på huvudkontoret i Lund. Du har därmed nyckelroll inom rekryteringen och dina främsta arbetsverktyg är våra digitala rekryteringsprogram samt mejl och telefon.
 • Du kommer att lära dig allt som tillhör rollen som rekryterare: intervjuteknik, kravprofil, scoring, anteckningar, invändningshantering och mycket mer. Du kommer även att lära dig förstå och bemöta olika människor, vara social i yrkesmässiga sammanhang och knyta kontakter.
 • Till skillnad från i princip all andra deltidsarbeten inom rekrytering kommer du inte att arbeta som rekryteringsassistent! Här arbetar du helt självständigt med att hålla i intervjuer, fatta anställningsbeslut och matchning av uppdrag. Du kommer inte behöva ringa ett enda referenssamtal.
 • Att vara Recruiter på Allakando innebär ett flexibelt extrajobb som under hela studietiden ger dig inkomst, meriterande erfarenheter och många nya roliga kontakter. Tillsammans med din närmsta chef får du möjlighet att planera dina arbetstider utifrån dina studier och kontorens behov. Tjänsten kan med tiden utökas och rollen är en given språngbräda till fortsatta karriärmöjligheter inom organisationen efter studietidens slut!

 

 Vi tror att rollen passar dig extra bra om du

 • Studerar på universitet/högskola och har minst tre terminer kvar på dina studier.
 • Är ambitiös och får saker att hända – du är helt enkelt den som kämpar lite hårdare än alla andra!
 • Är resultatorienterad – du tycker om att arbeta mot gemensamma mål och fira med oss när vi klarar dem
 • Är en glädjespridare som lyfter dina kollegor
 • Är mycket service-minded och trivs med att kommunicera via mejl, sms och telefon
 • Har god social förmåga och trivs med att kommunicera via telefon, mejl och sms

 

Övrig bra information

 • Start: Så snart som möjligt, vi rekryterar löpande i takt med att vi växer
 • Omfattning: 2 dagar per vecka á 6,5 timme per pass.
 • Arbetstider: Vardagar 08.50 - 16:00. Exakta veckodagar kan önskas på förhand och anpassas efter ditt och dina kollegors studieschema i så stor utsträckning som möjligt.
 • Lön: Individuell lönesättning
 • Det finns även möjlighet att ha praktik i rollen som Recruiter
 • Placering: Huvudkontoret på centralstationen i Lund

Känner du några som skulle passa ännu bättre? Berätta det för dem.

Huvudkontoret

Bangatan 1 (Lunds centralstation)
22221 Lund Vägbeskrivning [email protected] 0774218800 Se sida

Varför jobba med oss?

Ja, det är sant. Vi är inte världens största företag — inte än, i alla fall. Vi vill dock dit och du har möjlighet att hänga på. I ett snabbväxande bolag finns det gott om möjligheter till avancemang, ansvarspositioner och att skapa något stort. När du jobbar hos oss, får du:

 • Utvecklas på riktigt (inget struntprat)

  Vi arbetar dagligen med att utveckla våra elever — självklart tillämpar vi även dessa kunskaper på oss själva. Detta är inget struntprat, utan ett seriöst fokus på utveckling och din karriär framåt.

 • Förändra liv (utan att vara cheesy)

  Du hade kunnat sälja cigaretter eller bidra till miljöförstörande produktion. Här är det värsta som kan hända att elever pluggar mer och får bättre framtidsutsikter — det är enkelt att leva med. Allakandos läxhjälp ger livsförändrande resultat.

 • Bygga något stort (och ta creds för det)

  Vi växer snabbt – snabbast i branschen. Vi är inte pyttesmå, men fortfarande på väg uppåt. Med andra ord har du stora möjligheter att snabbt få ansvar, kunna berätta om att du är med och bygger organisationen och stå i fören när skutan seglar till fler länder i världen.

Vår arbetsplats — mer än en plats för arbete.

Om du kommer till oss en fredag, hittar du oss med en fredagdrink i handen på vårt ljusa & rymliga kontor, byggt 1859. Stöter du på oss en tisdag, kan vi vara på väg till den gemensamma träningen. Minst en gång om året hittar du oss inte alls. Då är vi på en av våra många resor — tidigare till exempelvis Paris, Barcelona och Tel Aviv.

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor