facebook tracking
Team Manager (1-2 team)

Team Manager (1-2 team)

På Allakando arbetar vi med mer än att förbättra unga människors studieresultat – vi hjälper personer att nå sina livsmål. Vi förändrar liv varje dag, i hela Sverige. Vår ambition är hög och vi arbetar i ett högt tempo för att ge våra elever bästa möjliga hjälp.

Tillsammans hjälper vi idag 26 000 elever årligen genom att kombinera klassisk läxhjälp i hemmet med digitala utbildningsverktyg.

Vi vill nu utöka vår operativa ledningsgrupp med en sälj- och/eller rekryteringschef. Ett perfekt nästa karriärsteg för dig som redan arbetar som gruppchef idag och känner att du är redo för att ta din karriär till en ny nivå.

 

Rollen som Team Manager – en nyckelspelare för vår fortsatta tillväxt

 • Du har personal- och budgetansvar för ett av våra sälj- och/eller rekryteringsteam. Ansvar för båda dessa team är en möjlighet för dig som presterar bra som gruppchef idag och kan visa på att du är redo för ett större ledaransvar
 • Du är en del av vår operativa ledningsgrupp, där vi arbetar med utveckling av hela företaget samt att hjälpa varandra att växa som ledare
 • Dina primära arbetsuppgifter är att coacha och motivera ditt duktiga team till att nå de mål vi sätter upp tillsammans inom vår operativa ledningsgrupp
 • Dina arbetstider är ca 9:00 - 17:30
 • Du rapporterar direkt till vår operativa chef

 

Vi söker dig som

✓ Vill vinna och kan påvisa goda resultat som ledare sedan tidigare

✓ Har en hög energinivå som du gärna delar med dig av till andra

✓ Tycker om att coacha och utveckla dina medarbetare

✓ Är prestigelös och gillar att samarbeta

✓ Arbetar som Team Manager/gruppchef idag och trivs med din roll

✓ Har egen erfarenhet av att arbeta med antingen sälj eller service

✓ Kan kommunicera effektiv på svenska, i tal och skrift

 

Vårt fokus är att hitta rätt person: Du behöver inte ha arbetat med rekrytering eller ha studerat någon specifik utbildning.

 

Fördelarna i förhållande till många andra roller som Team Manager

 • Du är med och förändra människors liv - varje dag
 • Du är involverad och delaktig i att driva hela utvecklingen av ett snabbväxande företag
 • Du har möjlighet till en ännu bredare ledarskapsroll där du både leder ett sälj- och ett rekryteringsteam
 • Du har goda möjligheter att bredda ditt ansvarsområde ytterligare till andra delar av organisationen

 

Mer om tjänsten

 • Start: Flexibel
 • Omfattning: Heltid
 • Placering: Andra våningen i Lunds fina stationshus - 11 min från Malmö C och 27 min från Helsingborg C


Vill du ta nästa steg i karriären och samtidigt få ett kul & givande jobb där du gör skillnad? Ansök nu!

Känner du några som skulle passa ännu bättre? Berätta det för dem.

Huvudkontoret

Bangatan 1 (Lunds centralstation)
22221 Lund Vägbeskrivning work@allakando.se 0774218800 View page

Varför jobba med oss?

Ja, det är sant. Vi är inte världens största företag — inte än, i alla fall. Vi vill dock dit och du har möjlighet att hänga på. I ett snabbväxande bolag finns det gott om möjligheter till avancemang, ansvarspositioner och att skapa något stort. När du jobbar hos oss, får du:

 • Utvecklas på riktigt (inget struntprat)

  Vi arbetar dagligen med att utveckla våra elever — självklart tillämpar vi även dessa kunskaper på oss själva. Detta är inget struntprat, utan ett seriöst fokus på utveckling och din karriär framåt.

 • Förändra liv (utan att vara cheesy)

  Du hade kunnat sälja cigaretter eller bidra till miljöförstörande produktion. Här är det värsta som kan hända att elever pluggar mer och får bättre framtidsutsikter — det är enkelt att leva med. Allakandos läxhjälp ger livsförändrande resultat.

 • Bygga något stort (och ta creds för det)

  Vi växer snabbt – snabbast i branschen. Vi är inte pyttesmå, men fortfarande på väg uppåt. Med andra ord har du stora möjligheter att snabbt få ansvar, kunna berätta om att du är med och bygger organisationen och stå i fören när skutan seglar till fler länder i världen.

Vår arbetsplats — mer än en plats för arbete.

Om du kommer till oss en fredag, hittar du oss med en fredagdrink i handen på vårt ljusa & rymliga kontor, byggt 1859. Stöter du på oss en tisdag, kan vi vara på väg till den gemensamma träningen. Minst en gång om året hittar du oss inte alls. Då är vi på en av våra många resor — tidigare till exempelvis Paris, Barcelona och Tel Aviv.

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor