facebook tracking

Internship efter gymnasiet | Allakando360° | Betalt

Vi arbetar inte bara med att förbättra unga människors studieresultat – vi hjälper personer att nå sina livsmål. Vi förändrar liv varje dag, i hela Sverige. Vår ambition är hög och vi arbetar i ett högt tempo för att ge våra elever bästa möjliga hjälp. Är du redo för en betydelsefull, utvecklande och rolig utmaning? Då ska du söka dig till oss på Allakando.

Unikt 360°-internship i branschens snabbast växande bolag 

Nu erbjuder vi dig som tagit studenten möjlighet att under ett 9-12 månaders betalt internship utvecklas snabbt, samtidigt som du lär dig allt om hur du driver ett snabbväxande bolag. 

Du kommer att vara en del av ett team inom en av våra viktigaste funktioner i rollen som Account Manager. Samtidigt får du möjlighet till ett 360°-perspektiv av företaget, genom att prova på att arbeta inom samtliga delar av organisationen. Det innebär allt från rekrytering i praktiken till att delta på möten inom marknadsföring & produktutveckling. Du kommer i kontakt med- och lär dig av personer som är bäst i branschen inom sina områden.

Möjligheterna till förlängning efter ditt år som intern är även goda. Med de erfarenheter du får under ditt internship, kommer du att ha stor potential för att fortsätta växa med oss. Antingen nästa år, eller under & efter dina studier. 

Utmanande uppgifter som gör att du utvecklas & gör skillnad

 • Du kommer vara en del av ett drivande team inom antingen försäljning eller rekrytering. Arbetet genomsyras av en stark kultur med mycket energi, hög ambition och stort hjärta. Tillsammans kommer vi att driva arbetet mot våra gemensamt högt uppsatta mål — och självklart fira när vi sätter dem! 
 • I rollen som Account Manager arbetar du med rådgivning och försäljning till familjer som hör av sig direkt till dig för att få hjälp. Du följer därefter deras utveckling, med målsättningen att de ska fortsätta växa tillsammans med oss under hela deras studietid.
 • Du har oftast kontakt med en förälder och din roll är att skapa en stark relation, analysera deras behov och ta fram det undervisningsupplägg som på bästa sätt kan hjälpa deras barn att nå sina mål.
 • Du kommer att bli expert på individuella utvecklingsplaner inom motivation, självförtroende studieteknik och studieresultat.
 • Du kommer även att bli expert på allt som har med försäljning att göra: snabbt skapa förtroende, behovsanalyser, presentationstekniker, problemlösning, invändningshantering och mycket mer.
 • Det du säljer är något som förändrar liv. Du kommer endast att rekommendera det upplägg du själv tror på efter att ha skapat dig en god förståelse för elevens utmaningar och målsättningar.

Allakando passar dig om du

✓ Är ambitiös och får saker att hända – du är helt enkelt den som kämpar lite hårdare än alla andra!

✓ Är resultatorienterad – du tycker om att arbeta mot högt uppsatta mål och fira med oss när vi klarar dem

✓ Är en glädjespridare som lyfter dina kollegor

✓ Har god social förmåga och trivs med att kommunicera via videosamtal, telefon och mail

Övrig bra info

 • Start: Så snart som möjligt, vi rekryterare löpande i takt med att vi växer
 • Omfattning: Heltid, ca kl 9-17:30
 • Detta är ett betalt internship
 • Placering: Andra våningen i Lunds fina stationshus - 11 min från Malmö C och 27 min från Helsingborg C

Vad säger andra om vårt internship?


Ida Renfjord Copy.png
Ida Renfjord, Handelshögskolan i Stockholm
"Internshipet på Allakando är något av det mest värdefulla jag gjort. Det gav mig verktyg och tankesätt som hjälpt mig både i fortsatta studier och jobb, men också i livet som stort. Du kan förvänta dig att bli intellektuellt utmanad med mycket eget ansvar, men också utrymme till att hitta egna lösningar på utmaningar och sätt att förbättra processer. Jag kan varmt rekommendera Internshipet till dig som vill ha superhärliga kollegor, men också till dig som är villig att investera både tid och tankekraft för att boosta din personliga utveckling."

Marcus Pålsson.png
Marcus Pålsson, Stanford University 
"Allakandos internship är en otrolig möjlighet att utvecklas i raketfart inom en mängd olika områden. Inom allt ifrån det konkreta, som säljteknik eller produktutveckling, till det mer generella, som teamwork och planeringsförmåga, kommer du på Allakando hela tiden ges tillfälle och stöd att utmana dig själv och växa både som medarbetare men också som individ och människa på ett sätt som få andra arbetsplatser kan matcha. Jag är oerhört glad att jag valde att spendera mitt sabbatsår från mina studier på Stanford på Allakandos internship. Det jag lärde mig på Allakando i form av intiativtagande, relationsbyggande, och mindset är något jag bär med mig resten av livet, och jag har redan sett hur det gjort en enorm skillnad för mig i mina fortsatta studier och arbetslivserfarenheter."

Hanna Westerdahl Copy.png
Hanna Westerdahl, Copenhagen Business School
"Allakandos internship är något jag alltid kommer att bära med mig. Efter gymnasiet visste jag inte riktigt vad jag ville, det jag visste var att jag inte var redo att läsa vidare riktigt än. Jag tog mig an möjligheten att börja på Allakandos-internship och startade min resa inom organisationen. Idag läser jag på CBS och vet i vilken riktning jag vill framåt. Det jag tar med mig från Allakando är mycket, allt ifrån en stor doer-mentalitet, inblick i hur en organisation fungerar - vilket jag har nytta av under min utbildning, till struktur och arbetslivserfarenhet, men inte minst och kanske viktigast - en brett kontaktnät och vänner för livet."

 

Rasmus Ericson.png


Rasmus Ericsson, Handelshögskolan i Stockholm
"Det är svårt att tidigt få chansen, att både få testa sina kunskaper och förmågor men även från dag ett se ett stort framgångsrikt företag från insidan. Det är få som får denna möjligheten och jag är så otroligt tacksam och glad för att jag fick den och också vågade ta den. För den kunskapsmässiga, sociala och karriärmässiga utvecklingen Allakandos internship och Allakando familjen gav mig tror jag inte man kan få någon annanstans och något jag alltid kommer ha med mig. De fick en verkligen att utvecklas på riktigt och det är få som kan det"
Ett roligt och utvecklande år
Allakando Fun.jpg
Vårt eget Allakando Ministry of Fun ser till att vi har kul tillsammans — både under och utanför arbetstid! Taggad på att få ett av de mest utvecklande och roliga åren hittills i ditt liv? Då skall du söka vårt internship!

 

 

 

Känner du några som skulle passa ännu bättre? Berätta det för dem.

Huvudkontoret

Bangatan 1 (Lunds centralstation)
22221 Lund Vägbeskrivning [email protected] 0774218800 Se sida

Varför jobba med oss?

Ja, det är sant. Vi är inte världens största företag — inte än, i alla fall. Vi vill dock dit och du har möjlighet att hänga på. I ett snabbväxande bolag finns det gott om möjligheter till avancemang, ansvarspositioner och att skapa något stort. När du jobbar hos oss, får du:

 • Utvecklas på riktigt (inget struntprat)

  Vi arbetar dagligen med att utveckla våra elever — självklart tillämpar vi även dessa kunskaper på oss själva. Detta är inget struntprat, utan ett seriöst fokus på utveckling och din karriär framåt.

 • Förändra liv (utan att vara cheesy)

  Du hade kunnat sälja cigaretter eller bidra till miljöförstörande produktion. Här är det värsta som kan hända att elever pluggar mer och får bättre framtidsutsikter — det är enkelt att leva med. Allakandos läxhjälp ger livsförändrande resultat.

 • Bygga något stort (och ta creds för det)

  Vi växer snabbt – snabbast i branschen. Vi är inte pyttesmå, men fortfarande på väg uppåt. Med andra ord har du stora möjligheter att snabbt få ansvar, kunna berätta om att du är med och bygger organisationen och stå i fören när skutan seglar till fler länder i världen.

Vår arbetsplats — mer än en plats för arbete.

Om du kommer till oss en fredag, hittar du oss med en fredagdrink i handen på vårt ljusa & rymliga kontor, byggt 1859. Stöter du på oss en tisdag, kan vi vara på väg till den gemensamma träningen. Minst en gång om året hittar du oss inte alls. Då är vi på en av våra många resor — tidigare till exempelvis Paris, Barcelona och Tel Aviv.

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor