facebook tracking
Recruitment Manager

Recruitment Manager

Vi arbetar inte bara med att förbättra unga människors studieresultat – vi hjälper personer att nå sina livsmål. Vi förändrar liv varje dag, i hela Sverige. Vår ambition är hög och vi arbetar i ett högt tempo för att ge våra elever bästa möjliga hjälp. Är du redo för en betydelsefull, utvecklande och rolig utmaning? Då ska du söka dig till oss på Allakando.

I rollen rekryterar du hjältarna till branschens snabbast växande bolag 

 • I rollen som Recruiter är du en del av ett drivande team med en stark kultur som genomsyras av energi, hög ambition och mycket hjärta. Tillsammans ansvarar ni för rekryteringsprocessen vilket innefattar bland annat intervjuhållning, anställning och utbildning av nya lärare. Målsättningen är att – utifrån elevernas unika behov – rekrytera, utbilda och matcha våra lärare på bästa möjliga sätt. Du följer helt enkelt ditt gäng från början till slut och ser till att de växer med oss.
 • Utöver att du hjälper hundratals människor till bättre studieresultat och framtidsmöjligheter genom att hitta den perfekta privatläraren, skapar du indirekt även arbetsmöjligheter som privatlärare för unga studenter som är på väg ut i arbetslivet.

Allakando passar dig om du

✓ Är ambitiös och får saker att hända – du är helt enkelt den som kämpar lite hårdare än alla andra!

✓ Är resultatorienterad – du tycker om att arbeta mot högt uppsatta mål och fira med oss när vi klarar dem

✓ Är en glädjespridare som lyfter dina kollegor

✓ Har god social förmåga och trivs med att kommunicera via videosamtal, telefon och mail

Övrig bra info

 • Start: Så snart som möjligt, vi rekryterare löpande i takt med att vi växer
 • Omfattning: Heltid
 • Placering: Huvudkontoret på centralstationen i Lund

Skicka ansökan

Eller vet du någon som skulle passa ännu bättre? Berätta för dem.

Huvudkontoret

Bangatan 1 (Lunds centralstation)
22221 Lund Vägbeskrivning work@allakando.se 0774218800

Varför jobba med oss?

Ja, det är sant. Vi är inte världens största företag — inte än, i alla fall. Vi vill dock dit och du har möjlighet att hänga på. I ett snabbväxande bolag finns det gott om möjligheter till avancemang, ansvarspositioner och att skapa något stort. När du jobbar hos oss, får du:

 • Utvecklas på riktigt (inget struntprat)

  Vi arbetar dagligen med att utveckla våra elever — självklart tillämpar vi även dessa kunskaper på oss själva. Detta är inget struntprat, utan ett seriöst fokus på utveckling och din karriär framåt.

 • Förändra liv (utan att vara cheesy)

  Du hade kunnat sälja cigaretter eller bidra till miljöförstörande produktion. Här är det värsta som kan hända att elever pluggar mer och får bättre framtidsutsikter — det är enkelt att leva med.

 • Bygga något stort (och ta creds för det)

  Vi växer snabbt – snabbast i branschen. Vi är inte pyttesmå, men fortfarande på väg uppåt. Med andra ord har du stora möjligheter att snabbt få ansvar, kunna berätta om att du är med och bygger organisationen och stå i fören när skutan seglar till fler länder i världen.

Vår arbetsplats — mer än en plats för arbete.

Om du kommer till oss en fredag, hittar du oss med en fredagdrink i handen på vårt ljusa & rymliga kontor, byggt 1859. Stöter du på oss en tisdag, kan vi vara på väg till den gemensamma träningen. Minst en gång om året hittar du oss inte alls. Då är vi på en av våra många resor — tidigare till exempelvis Paris, Barcelona och Tel Aviv.

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor