facebook tracking
Extrajobba som ekonomiassistent

Extrajobba som ekonomiassistent

Vi arbetar inte bara med att förbättra unga människors studieresultat – vi hjälper personer att nå sina livsmål. Vi förändrar liv varje dag, i hela Sverige. Vår ambition är hög och vi arbetar i ett högt tempo för att ge våra elever bästa möjliga hjälp. Är du redo för en betydelsefull, utvecklande och rolig utmaning? Då ska du söka dig till oss på Allakando.

Utmanande uppgifter som gör att du utvecklas & gör skillnad

 • Du kommer vara en del av ett drivande team inom operations där ditt fokusområde kommer vara ekonomi. Arbetet genomsyras av en stark kultur med mycket energi, hög ambition och stort hjärta. Tillsammans kommer vi att driva arbetet mot våra gemensamt högt uppsatta mål — och självklart fira när vi sätter dem! 
 • Du kommer vara en viktig del i att assistera vår ekonomiansvarig med samtliga ekonomifrågor och arbetsuppgifter. Det innebär diverse administrativa ekonomiuppgifter men även att ge god service gentemot våra familjer och anställda vid frågor. 

Rollen passar dig om

 • Är ambitiös och får saker att hända – du är helt enkelt den som kämpar lite hårdare än alla andra!
 • Är en prestigelös glädjespridare som alltid lyfter dina kollegor
 • Är resultatorienterad – du tycker om att arbeta mot gemensamma mål och fira med gruppen när ni klarar dem
 • Är lösningsorienterad och självständig 
 • Är stresstålig och noggrann
 • Är studerande och har minst ett år kvar av studierna.


Övrig bra info

 • Start: Så snart som möjligt, vi rekryterar löpande i takt med att vi växer
 • Omfattning: 2 dagar per vecka á 7 timmar per pass.
 • Arbetstider: Vardagar 09:00 - 16:30. Exakta veckodagar kan önskas på förhand och anpassas efter ditt och dina kollegors studieschema i så stor utsträckning som möjligt.
 • Placering: Huvudkontoret på centralstationen i Lund

Känner du några som skulle passa ännu bättre? Berätta det för dem.

Huvudkontoret

Bangatan 1 (Lunds centralstation)
22221 Lund Vägbeskrivning [email protected] 0774218800 Se sida

Varför jobba med oss?

Ja, det är sant. Vi är inte världens största företag — inte än, i alla fall. Vi vill dock dit och du har möjlighet att hänga på. I ett snabbväxande bolag finns det gott om möjligheter till avancemang, ansvarspositioner och att skapa något stort. När du jobbar hos oss, får du:

 • Utvecklas på riktigt (inget struntprat)

  Vi arbetar dagligen med att utveckla våra elever — självklart tillämpar vi även dessa kunskaper på oss själva. Detta är inget struntprat, utan ett seriöst fokus på utveckling och din karriär framåt.

 • Förändra liv (utan att vara cheesy)

  Du hade kunnat sälja cigaretter eller bidra till miljöförstörande produktion. Här är det värsta som kan hända att elever pluggar mer och får bättre framtidsutsikter — det är enkelt att leva med. Allakandos läxhjälp ger livsförändrande resultat.

 • Bygga något stort (och ta creds för det)

  Vi växer snabbt – snabbast i branschen. Vi är inte pyttesmå, men fortfarande på väg uppåt. Med andra ord har du stora möjligheter att snabbt få ansvar, kunna berätta om att du är med och bygger organisationen och stå i fören när skutan seglar till fler länder i världen.

Vår arbetsplats — mer än en plats för arbete.

Om du kommer till oss en fredag, hittar du oss med en fredagdrink i handen på vårt ljusa & rymliga kontor, byggt 1859. Stöter du på oss en tisdag, kan vi vara på väg till den gemensamma träningen. Minst en gång om året hittar du oss inte alls. Då är vi på en av våra många resor — tidigare till exempelvis Paris, Barcelona och Tel Aviv.

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor